SS304-500-Twin Screw Press Type Solid Liquid Separator
Model: JX-ZDZ-S500
Unit: set
Basic Information
Model
JX-ZDZ-S500
Unit
set
Category
Plant-Based Screw Press Machine
Delivery Time
30 Days
Package Size
4860x1360x2070 mm
Package Weight
3200 KG
Product Images
Technical Specifications
Main Unit
Parameter Specification Unit Notes
Processing Capacity 6000 - 10000 Kg/h
Model Type Twin Screw
Material SS304
Installation Dimensions (L×W×H) 4760*1360*1971 mm
Feeding Section
Feeding Method Gravity feeding
Screw Section
Screw Material SS304
Screw Diameter 500 mm
Screw Rotation Speed 12-15 rpm/min
Filtration Section
Material SS304
Filtration Method Wedge-wire screen
Filtration Precision 1 mm Customizable
Separation & Collection Section
Discharge Method Pneumatic Hydraulic/Manual/pneumatic
Collection Trough NO
Drive System
Speed 15 rpm
Motor Power 18.5 KW
Motor Brand Siemens
Power Supply 380V/50HZ Customizable